آموزش

انواع روش های تحلیل بورس

انواع روش های تحلیل بورس

همان طور که اشاره شد، شاید بیش از صد روش مختلف برای تحلیل بازار سهام وجود داشته باشد، امّا از میان تمام این روش ها، سه روش برای تحلیل در بازار شناخته شده و پر کاربرد تر هستند:

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال
تحلیل تکنیکال
تحلیل احساسات یا روانشناسی بازار
همیشه بر سر این مسئله که کدام یک از این سه روش تحلیل بهتر و مناسب تر است میان تحلیل گران بحث بوده است، اما واقعیت امر این است که شناخت تمامی این روش های تحلیلی برای موفقیت در بازار الزامی است.

در واقع می توان گفت، ضعف در هرکدام از این انواع تحلیلی می تواند در عملکرد کلی شما تاثیر گذار باشد و به همین دلیل، فراگیری و آشنایی کامل با این روش ها کاملا ضروری است.

به طور کلی، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی دو مکتب فکری مهم در بازارها به حساب می‌آیند که در ادامه به معرفی کامل آن ها خواهیم پرداخت. همچنین معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران بازار سهام، از «روانشناسی بازار» نیز برای بررسی و تصمیم‌ گیری استفاده می‌ کنند. امّا شاید روانشناسی بازار را نتوان یک روش تحلیلی مستقل نامید با این حال در ادامه به بررسی این روش نیز خواهیم پرداخت.

تحلیل بنیادی (فاندامنتال) بورس
تحلیل بنیادی سنتی ترین روش و به نوعی می توان گفت، مهم ترین روش تحلیل بورس در بازار سرمایه است.

تحلیل بنیادی در واقع روشی برای نگاه به بازار با استفاده از تحلیل نیروهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تأثیرگذار بر عرضه و تقاضای یک دارایی مشخص است.

شاید استفاده از عرضه و تقاضا به عنوان شاخصی که مسیر حرکت قیمت را تعیین می کند آسان باشد. امّا سخت ترین بخش این کار تحلیل تمام عوامل تأثیر گذار بر میزان عرضه و تقاضاست.

یک تحلیل گر بنیادی باید قادر باشد دلیل اینکه چرا و با چه قطعیتی رویداد های مختلف (مانند افزایش نرخ ارز) بر اقتصاد یک کشور و سرانجام عرضه و تقاضای یک دارایی تأثیر می گذارد را تعیین کند.

در این روش از تحلیل بورس، سرمایه‌ گذار ابتدا اقتصاد و بازار را به عنوان یک موجودیت کل، تجزیه و تحلیل می‌کند تا بتواند زمان مناسب را برای سرمایه‌ گذاری تشخیص دهد.

بعد از این کار، سرمایه گذار به تحلیل صنایع یا بخش ‌هایی از اقتصاد می ‌پردازد که دارای چشم اندازهای آتی مناسبی می باشند.

در نهایت، تحلیل‌ گر با تحلیل بورس به این نتیجه می ‌رسد که زمان سرمایه ‌گذاری مناسب است و صنعت مناسبی با بازده بالایی در چرخه اقتصاد فعالیت می‌ کند و سپس به تحلیل شرکت ‌های آن صنعت می‌ پردازد.

از آنجا که تحلیل بازار بر زمان مناسب جهت سرمایه‌ گذاری در سهام دلالت دارد و تحلیل صنعت به منظور یافتن صنایعی با چشم گیر ترین آینده صورت می ‌گیرد، بنابراین سرمایه گذار قادر به انتخاب شرکت ‌هایی با آینده ‌ای بهتر در محدوده ‌ی آن صنایع خواهد بود.

به طور کلی، با استفاده از تحلیل بنیادی می توانیم شناخت کاملی نسبت به آینده شرکت و صنعت پیدا کنیم و در نهایت نتیجه این تحلیل به تصمیم گیری درباره اینکه آیا در این شرکت سرمایه گذاری انجام دهیم یا خیر کمک بسزایی خواهد کرد.

بنابراین این روش تحلیلی را باید در اولویت قرار داد و پس از اطمینان درباره وضعیت بنیادی شرکت و تعیین پیش بینی سود شرکت یا یک ارز و یا یک سهم و هدف قیمتی سهام آن ، باید در آن سرمایه گذاری کرد.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه مزایا و معیب تحلیل بنیادی در روش های تحلیل بورس را ذکر کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مزایای روش تحلیل بنیادی یا فوندامنتال

داشتن امنیت در برابر موج روانی بازار
مناسب برای تمرکز روی سرمایه گذاری ها و ترند های بلند مدت
امکان شناسایی سهام مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت
ضریب خطای پایین تر در مقایسه با تحلیل تکنیکال
معایب روش تحلیل بنیادی یا فوندامنتال

به تخصص بالا در زمینه مالی دارد
پیاده سازی آن نیازمند تحقیقات زمان بر و پر هزینه است، زیرا باید نسبت به مشخصه صنایع گوناگون متفاوت عمل کرد
به طور کلی نیازمند زمان طولانی برای پیاده سازی تحلیل است
تغییرات محیطی می توانند در تحلیل خطا ایجاد کنند
یادگیری آن دشوار و زمان بر است
تحلیل تکنیکال بورس
کاری که تحلیلگران تکنیکال انجام می دهند این است که حرکات و روندهای معاملاتی اخیر را ارزیابی می کنند و می توانند تعیین کنند که قیمت بعدی سهام یک شرکت خاص چقدر خواهد بود. معمولاً تحلیلگران تکنیکال به اصول بنیادی قیمت سهام توجه کمتری می کنند.

بر خلاف روش تحلیل بورس بنیادی که بر داده‌ هایی از جمله سود سهام، فروش، نرخ‌ های رشد و یا قوانین و مقررات دولتی مبتنی است، روش تحلیل تکنیکال سهام بر داده‌ های منتشر شده‌ ی بازار مبتنی می باشد. داده‌ های بازار (market data) شامل قیمت سهام یا سطح شاخص بازار، حجم (تعداد سهام معامله شده) و شاخص ‌های تکنیکی است.

از پایه ترین اصول در تحلیل تکنیکال این است که فرض می شود تمام اطلاعات کنونی بازار در قیمت ها منعکس شده است و تحلیل آن ها می تواند اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهد.

اگر تمام اطلاعات موجود، در قیمت منعکس شده باشد پس تنها با توجه به قیمت می توان خرید و فروش سهام را انجام داد.

در واقع تحلیل گران تکنیکال به این گفته معروف که «تاریخ تکرار می شود» اعتقاد دارند.

به اعتقاد آن ها اگر سطح قیمتی در گذشته مقاومت یا حمایتی ایجاد کرده باشد در آینده نیز می تواند همین اتفاق مجددا تکرار شود. بنابراین این گروه از تحلیل گران توجه خاصیشان را در آن محدوده ها قرار می دهند.

امروزه زمانی که در مورد تحلیل تکنیکال صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن خطور می کند نمودار است.

تحلیل گران تکنیکال برای تحلیل بورس از نمودار استفاده می کنند زیرا نمودار ها بهترین و آسان ترین روش برای نمایش داده های تاریخی هستند.

رصد کردن نمودار ها به شما کمک می کند تا ترند ها و الگو ها را تشخیص داده و فرصت های معاملاتی بزرگی را کشف کنید.

مزایای تحلیل بورس به روش تکنیکال

از یک استراتژی تحلیل تکنیکال می توان در تمام بازارها و چارت ها استفاده کرد
با استفاده از روش تکنیکال می توان بهترین زمان برای ورود به بازار و خرید سهام را مشخص کرد
تحلیل تکنیکال برای تعیین زمان ورود و خروج در بازه زمانی کوتاه مدت مفید است
هزینه و زمان مورد نیاز برای این تحلیل کم است
یادگیری آن زمان زیادی نمی برد.

معایب تحلیل بورس به روش تکنیکال

خطاهای تحلیلی در این روش به نسبت تحلیل بنیادی بالاتر است
ایجاد زیر ساخت های نرم افزاری برای نمودارهای قیمتی سهام دشوار است
این روش تحلیل بورس برای سهام شرکت های کوچک مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *