آموزش

تفاوت شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری

فرق اساسی یک صندوق سرمایه گذاری با یک شرکت سرمایه گذاری، باز بودن سرمایه آن است.

صندوق سرمایه گذاری مشترک، یک نهاد مالی مشابه شرکت سرمایه گذاری است که از یک طرف وجوه سرمایه گذاران را جمع آوری می کند و از طرف دیگر این وجوه را با مدیریت صحیح سرمایه گذاری می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، فرق اساسی یک صندوق سرمایه گذاری با یک شرکت سرمایه گذاری، باز بودن سرمایه آن است.

به این معنا که در یک صندوق سرمایه گذاری، هر سرمایه گذار می تواند در چارچوب اساسنامه در هر زمانی به صندوق وارد یا از آن خارج شود؛ اما در یک شرکت سرمایه گذاری، ورود و خروج سرمایه صرفاً در قالب افزایش یا کاهش سرمایه و با طی تشریفات مندرج در قانون تجارت صورت می پذیرد. به این دلیل که، ورود و خروج سرمایه و سرمایه گذار در صندوق های سرمایه گذاری یک عمل مجاز و تعریف شده است، بنابراین دیگر نیازی به نقل و انتقال واحدهای سرمایه گذاری نیست.

 اما در شرکتهای سرمایه گذاری در صورتی که شخص سرمایه گذار قصد خروج از شرکت را داشته باشد، باید واحد سرمایه گذاری خود را به شخص دیگری منتقل کند و یا چنانچه شخصی بخواهد سهم خود را در شرکت افزایش دهد، باید سهام مورد نظر خود را از سایر سهامداران خریداری کند.

تفاوت صندوق و شرکت سرمایه گذاری

در واقع به همان شکلی که نهادهای مالی در تمامی کشور های دنیا در حال پیشرفت هستند و روز به روز وسیع تر می‌ شوند، اقتصاد ایران هم پا به پای آن‌ ها به روز رسانی می گردد. در کنار نهادهای مالی نام آشنایی مانند؛ بورس، صندوق های سرمایه گذاری و … نهادی مثل شرکت سرمایه گذاری هم وجود دارند که در این مقاله از کد بورسی قصد داریم تفاوت صندوق و شرکت سرمایه گذاری با یک دیگر در چیست و این دو با شرکت های سرمایه گذاری هلدینگ چه تفاوتی دارند، لذا با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *